Депутати заборонили російську музику в Україні, але не всю
Раніше ми писали про законопроєкт №7273, який мав заборонити російську музику в Україні, та водночас пропонував робити виняток для музичних виконавців держави-агресора, які засуджують російську агресію. Саме це і погодили вчора, 19 червня, 303 нардепи.
Нагадуємо, що тепер уже Закон про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора (7273-д від 29.05.2022) передбачає наступне:
- Публічне виконання, показ, сповіщення фонограм, відеограм та музичних кліпів у виконанні російських фізичних чи юридичних осіб на території України заборонене. Особи, які мали російське громадянство, але позбулися його та отримали українське, під заборону не підпадають.
- Окрема заборона на організацію та проведення гастрольних заходів, учасниками яких є громадяни держави-агресора.
- Обидві заборони не поширюються на тих російських виконавців, які будуть включені до Переліку музичних виконавців (співаків) держави-агресора, які засуджують агресію проти України.
У законі, на відміну від законопроєкту, вже чіткіше розписано, хто відповідатиме за цей список та як він формуватиметься.
Отож, до Переліку включаються громадяни держави-агресора, які беруть участь у гастрольних заходах або чиї твори хочуть поширювати в Україні. Такі виконавці або їхні представники мають подати відповідну заяву до СБУ разом з декларацією "на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах, що містить заклик до держави-агресора негайно припинити агресію проти України, зобов’язання утримуватися від будь-яких дій чи кроків, які могли б свідчити про підтримку агресії проти України". Передбачається, що така декларація може бути оприлюднена.
Водночас, якщо інші заяви чи дії російських виконавців будуть суперечити цій декларації, вони можуть отримати відмову у включенні до Переліку або бути виключеними з нього на підставі відповідного рішення СБУ, що має бути виконане у дводенний термін. Виключення із переліку може здійснюватися також на підставі подання РНБО, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення або Мінкульту.
Оприлюднюватися Перелік буде на офіційному сайті Ради національної безпеки і оборони України, цей же орган забезпечує його своєчасне оновлення.
Інші зміни
Інші новації закону передбачають підтримку розвитку музики в Україні через введення поняття "національний музичний продукт". Це музичний продукт (фонограма, відеограма, музичний кліп), який містить виконання музичного твору з текстом українською мовою або мовою корінних народів України або музичного твору без тексту. Він має бути виконаним або виробленим громадянами України чи людьми, які постійно проживають в Україні.
Такий продукт може розраховувати на інституційну підтримку держави, насамперед через Український культурний фонд та його гранти. Поки в УКФ не уточнювали, як саме підтримуватимуть музику на практиці, але варто зауважити, що зараз там реалізується нагальна програма допомоги митцям, які через війну опинилися у скрутному становищі.
Новації у законодавстві також передбачають заборону публічного виконання російських пісень та їхнього використання на радіо і телебаченні (окрім осіб з Переліку). Разом з тим частка пісень державною мовою на радіо та телебаченні повинна складати не менше 40 відсотків, а ведучі повинні спілкуватися українською мовою не менше як 75% ефірного часу.
Врешті остання цікава новела — водіям автобусів та таксистам офіційно заборонили відтворювати в салоні музику чи фільми без згоди на те пасажирів.