Dibrowa — Lvivchumamiskrembudmekhanizatsiya 1761 (2020)
Минулого року мисткиня та музична експериментаторка Ляна Мицько створила дійсно цікавий проєкт Dibrowa. Їй вдалося за допомогою дроунових композицій звернути увагу на культурно-історичну, ба, навіть архітектурну проблему Львова.
Ляна випустила 5-ти трековий реліз під назвою "Lvivchumamiskrembudmekhanizatsiya 1761". Він присвячений місцині на вулиці Зеленій, 251 у Львові. Це територія колишнього підприємства "Львівміськрембудмеханізація". Крім того, за цією адресою розташовані й будівлі різних індустріальних гігантів, які нині перетворені на нелегальні смітники. Але не тільки промислові пейзажі захопили увагу виконавиці. Серед руїн та бруду височіє статуя Ісуса Христа Скорботного. Син Господа сумно дивіться на чумне поховання 1761 року, на місці якого і встановлено колону.
"Альбом став маленькою зачіпкою для того, щоби на Скорботного Ісуса звернуло увагу ще раз (чи нарешті?) Бюро Спадщини й низка львів’ян, які навіть не підозрювали про його існування. Без таких інформаційних приводів і згадок пам’ятки архітектури можуть без заперечень зносити, як якісь невідомі й невидимі об’єкти.", — розповіла Ляна нам в інтерв’ю.
З концептуальної точки зору все чудово. А як щодо музики? Чимало критиків і журналістів назвали Dibrowa мінімалістичним проєктом. З цим важко погодитися. Усі композиції виявилися досить різноплановими. Тут є і знайомі семплування та обробка шумів. І повільні гітарні партії, які розвиваються протягом звучання треків. Вони не зберігають однорідність, але мають чітку структуру. Ти розумієш, чому в цьому фрагменті необхідно було уповільнитися, а в цьому — прискоритися. Інколи мелодії у високому регістрі звучать так, ніби їх виконують на скрипці, пропущеній через численні ефекти. Декілька разів мені здалося, що це високий голос Ляни проривається через дроунове полотно. Якщо я не помиляюся з вибором інструменту, монотонне гудіння класично зігране на синтезаторах. Воно досить типове, крижане та лякаюче. Але це не погано, бо воно не є героєм цього проєкту. Тут заправляють балом інші звуки.
А тому все більше під час прослуховування згадується мелодійний дроун дніпропетровської команди Gamardah Fungus. Що не може не радувати, оскільки подібних релізів досить мало в Україні.
"Lvivchumamiskrembudmekhanizatsiya 1761" варто прослуховувати, відвідуючи згадане місце з одиноким пам'ятником. Тоді цей альбом можна буде оцінити сповна. Тут саме той випадок, коли антураж диктує музику. Та і взагалі мета цієї роботи — привернути увагу до забутої архітектурної пам'ятки Львова.
Думки, висловлені у рецензіях, передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію Neformat.com.ua
Dibrowa — сольний ритуал-нойз/дрон проєкт львівської культурної діячки Ляни Мицько, що був заснований у 2018 році. Дискографія нараховує два альбоми: "Emelen" та "Львівчумаміськрембудмеханізація 1761".
Dibrowa у соцмережах:
https://www.facebook.com/Dibrowa-289901005063976
1. Station 1 - "Autosvit" store
2. Station 2 - OJSC Concern-Electron
3. Station 3 - “Otex” LLC
4. Station 4 - "Under the Cherry" restaurant
5. Station 5 - SE "Electronpotubprilad" Plant